kredyty gotówkowe na co zwracać uwagę

Kredyty gotówkowe – na co zwracać uwagę?

Kredyty gotówkowe – na co zwracać uwagę?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu tu poważny krok, który powinien zostać dobrze przemyślany. Pod wpływem impulsu często działamy nierozsądnie i możemy podpisać dokument bez dokładnego zapoznania się z jego treścią. Nawet jeżeli pieniądze potrzebne są nam „na już” to mimo wszystko dobrze jest poświęcić przynajmniej godzinę na przeczytanie całej umowy i wszystkich jej warunków.  Polecanym rozwiązaniem jest również porównanie różnego rodzaju ofert w celu wybrania tej, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Na co więc należy zwrócić uwagę decydując się na kredyt gotówkowy?

Kwota kredytu
Mimo, że ten punkt wydaje się oczywisty to lepiej jest się nad nim poważnie zastanowić. Ile gotówki potrzebujemy na wybrany przez nas cel? Niezależnie czy będą to wakacje, zakup nowego auta czy remont, należy myśleć przyszłościowo. W każdym momencie mogą nas zaskoczyć niespodziewane wydatki, dlatego już na początku dobrze jest zdecydować się na nieco wyższy kredyt, który zaspokoi wszystkie nasze potrzeby.

Całkowity koszt kredytu gotówkowego
Ładnie brzmiące slogany reklamowe często nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą. Hasła mówiące o niskim oprocentowaniu to przecież nie wszystko. Najważniejsze jest RRSO, czyli roczna stopa oprocentowania, która oddaje realną sytuację. Na jej podstawie możemy wyliczyć nasze raty oraz ogólny koszt kredytu, gdyż uwzględnia ona także prowizję, opłatę przygotowawczą, obowiązkowe ubezpieczenie etc. Zasada jest taka, że im niższa RRSO, tym lepsze warunki dla pożyczkobiorcy. Jeżeli jej wartość przekracza znacznie 100% to znak, że powinniśmy się dobrze zastanowić.

Ubezpieczenie kredytu
Znaczna część osób nie zastanawia się nawet w minimalnym stopniu nad tą możliwością, a to duży błąd. Ubezpieczenie może okazać się niezwykle przydatne i chroni nas przed sytuacjami losowymi, chociaż jego rodzaje mogą być przeróżne więc musimy sprawdzić na wypadek jakich sytuacji nas chroni. Dostępne są m.in. ubezpieczenia od utraty pracy, choroby itd.

Inne wymogi
Banki mogą żądać od nas wielu rzeczy, np. założenia konta. O ile rachunek będzie bezpłatny to możemy się nad takim rozwiązaniem zastanowić, w innym wypadku lepiej zrezygnować bądź spróbować to sobie przekalkulować.

Ważny będzie także czas na jaki zostanie nam przyznany kredyt i forma jego spłaty, np. czy dostępne będą wygodne raty i w jakiej wysokości. Wyposażeni w takie informacje możemy już śmiało podjąć decyzję, bez obaw że okaże się dla nas niekorzystna.