Pożyczka czy kredyt

Często słyszy się używanie słów pożyczka i kredyt zamiennie. Nie jest to poprawne, gdyż usługi te nie są tożsame i mają istotne różnice, wpływające na miejsce ich udzielenia oraz sposób spłaty, odsetki, zabezpieczenia.

Pożyczka charakterystyka

Udzielenia pożyczek może odbywać się przez banki, przez instytucje finansowe, a nawet osoby prywatne. Trzeba powiedzieć, że nie jest istotne czy w umowie figuruje się jako osoba prywatna, przedsiębiorstwo, bank. W porównaniu do kredytu istotne jest przede wszystkim, że nie ma konieczności określania na pozaciąga się pożyczkę, można ją wydać na dowolną rzecz. Przy tym pożyczkodawca, co stanowi odmianę od kredytu z banku, nie ma prawa kontrolować na co pożyczkobiorca wydał albo wydaje pieniądze. Cel pożyczki nie jest istotny, choć gdy taka jest wola stron można w umowie podać na co pieniądze mają zostać przekazane. Jednocześnie niezwykle istotny i wyróżniający jest sposób wnioskowania o pożyczkę oraz jej otrzymywania. Nie potrzeba zaświadczeń, wystarczy dowód, wniosek przez Internetu oczekiwanie na decyzję i przelew na konto. Jednocześnie poręczeniem pożyczki mogą być: weksel, zastaw, zastaw rejestrowy.

Kredyt- charakterystyka

Kredyty działają na innej zasadzie i przede wszystkim udzielane mogą być jedynie przez banki. Ma to za zadanie zwiększać ich bezpieczeństwo, zarówno dla klienta jak i kredytodawcy. W porównaniu zp pożyczką kredyt jest udzielany dopiero na podstawie przedłożenia nie tylko wniosku, ale także innych, niezbędnych dokumentów, np. zaświadczenia o pracy, o stałych dochodach i ich wysokości. Podobnie jak pożyczka jest udostępniany na określony czas, w zależności od rodzaju kredytu może to być nawet 20-30 lat i także trzeba go spłacać. Spłaca się w ratach określonych umową. Najważniejszą cechą kredytu, wyróżniającą go w porównaniu z pożyczką jest celowość kredytu. Jest on przyznawany na konkretny cel, np. na zakup nieruchomości i tylko na niego może być wykorzystany. Jednocześnie umowa kredytu musi być zawarta na piśmie. Inaczej uchodzi za nieważną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *